Cuker blog je za vas na enem mestu zbral recepte za “cukrove” zdrave juhe.
“Cukrove” juhe odlikuje dejstvo, da so;
- zdrave,
- lahkotne,
- kvalitetne,
- vsebujejo zgolj naravne in najboljše sestavine,
- “poceni”,
- hitre in enostavne za pripravo.
Kaj pa je skrivnost “cukrovih” juh?
Velika skrivnost omenjenih juh je, da vsebujejo sestavine, ki nam jih poleti ponujajo naši obilni vrtovi.
Torej glavna sestavina juh so sveže dobrine z naših vrtov.
Poleti in na začetku jeseni nam vrtovi, njive, parki ali gredice ponujajo pravo obilje. Od raznovrstnega sadja, zelenjave do različnih začimb. Narava je res čudo.
Neprecenljivo bogastvo na vrtu
Domače pridelke lahko uporabljamo v kulinariki; iz njih pripravljamo kompote, sirupe, marmelade, juhe, druge specialitete ali pa si iz njih naredimo kozmetične pripravke, ki jih kasneje uporabljamo za nego.
Domače pridelke lahko uporabljamo v kulinariki.
Domača proizvodnja je zakon!
Dejstvo je, da je domača proizvodnja zakon. V vsak domači proizvod vložimo veliko truda, časa in naše energije.
V vsak domači proizvod vložimo veliko truda, časa in naše energije.
In prav slednja je tista komponenta domačega proizvoda, ki je ne more zamenjati noben kupljeni proizvod.
Nekaj receptov za izdelavo domače kozmetike dobite na povezavi.
Cukrove poletne juhe
1. Tople murke ali kumarčni zos
Babica mi je pripovedovala, da jim je mama vedno, ko so obirali hmelj, prinašala za malico tople murke. Recept vam ne bo vzel veliko časa, zanj pa ne boste potrebovali veliko sestavin.
Sestavine;
- 1 čebula,
- olje,
- krompir (6 srednjih krompirjev) ,
- 2 veliki kumari,
- česen (3 stoke),
- kislo smetano,
- maslo,
- mleko,
- sol, poper, po želji tudi druge začimbe.
Postopek;
Najprej krompir olupimo, narežemo in damo kuhati v kozico. Medtem narežemo čebulo ter naribamo kumari. Čebulo popražimo v ponvi, nato pa dodamo naribane kumare. Vse skupaj premešamo, posolimo in popopramo. Na vse skupaj stisnemo česen s pomočjo stiskalnika za česen. Dobro bo tudi, če boste česen zgolj narezali (če stiskalnika nimate). Nato vse skupaj še zalijemo z vodo in pustimo, da se kuha.
Ko je krompir skuhan od njega odlijemo nekaj vode, vendar ne vse. Nato v krompir dodamo nekaj masla in mleko ter s pomočjo mešalnika naredimo tekoč pire krompir (saj vode, v kateri se je kuhal krompir, nismo odlili). Nato pire krompir damo v večjo kozico v katero dodamo tudi kumare, ki smo jih prej kuhali. Vse skupaj še nekaj časa kuhamo, dodamo pa tudi kislo smetano, jaz običajno dodam tri žlice. Po potrebi še dodamo druge začimbe in naša jed na žlico je gotova.
Na celjskem koncu še poleg toplih murk ponavadi jemo tudi zabeljeni stročji fižol. Možnosti, kaj servirati poleg murk pa je seveda ogromno.
2. Porova juha
Sestavine;
- trije sveži pori,
- dva srednja krompirja,
- ena bučka,
- 1,5 dl smetane (za stepanje ali kuhanje),
- vegeta,
- olje,
- voda,
- kurkuma ali ostale začimbe po želji,
- toast za kruhke (dodatek po želji).
Postopek;
Najprej olupimo in na kocke narežemo oba krompirja ter bučko. Nato še očistimo in narežemo por. Pri poru uporabite tudi njegove zelene liste, saj bodo ti dali juhi res poseben pečat (in lepo barvo).
Pri poru uporabite tudi njegove zelene liste, saj bodo ti dali juhi res poseben pečat (in lepo barvo).
Nato v kozici na olju prepražimo omenjeno zelenjavo ter vse skupaj začinimo (z vegeto). Zelenjavo nato zalijemo z vodo (tako, da ta v vodi plava) in pustimo, da se kuha. Po petnajstih minutah zelenjavo odstavimo z ognja in jo pretlačimo s paličnim mešalnikom tako, da dobimo juhico.
V juhico nato dodamo smetano (jaz dodam kar smetano za stepanje), dodamo pa še kurkumo ali ostale začimbe po želji. Tako dobimo kremno juhico, ki jo kuhamo še cca. petnajst minut na zmernem ognju.
Juhico lahko postrežemo s kruhki, ki jih predhodno prepražimo na olju tako, da postanejo hrustljavi. Jaz za kruhke ponavadi uporabim kar toast, ki mi ostane. Kruhki so v kombinaciji z juho res super izbira. Pa dober tek!
3. Česnova juha s korenčkom
Sestavine;
- štirje korenčki,
- dva cela česna,
- trije krompirji,
- porovo zelenje (po želji),
- začimbe (vegeta, origano, peteršilj itd.)
- dve rezini kruha (po želji/dodatek).
Postopek;
Najprej krompirje in korenčke olupimo in narežemo na kocke. Nato narežemo zelenje pora (če ga imamo) in stroke česna na majhne kose in jih v kozici na olju prepražimo. Nato v kozico dodamo narezan krompir in korenček in vse skupaj pomešamo ter pustimo, da se nekoliko prepraži.
Kasneje vse skupaj zalijemo z vodo (tako, da je zelenjava skoraj vsa v vodi), premešamo in dodamo začimbe (vegeta, origano, peteršilj, po želji pa še ostale začimbe). To pustimo kuhati dvajset minut, vmes vsebino večkrat premešamo in po potrebi prilijemo vodo.
Po dvajsetih minutah kozico odstavimo in juho premešamo s paličnim mešalnikom, tako da nastane kremasta juha. Kremno juho kuhamo še nekaj časa in po potrebi dodamo še začimbe ter vodo. Juha je gotova.
Cukrov nasvet: Super priloga k omenjeni juhi so kruhki (na spodnji sliki), ki jed dodatno popestrijo. Kruhke naredimo tako, da rezini kruha narežemo na kocke, te pa popražimo na maslu, da nekoliko porumenijo in postanejo hrustljavi. Kruhke damo v juho.
4. Bučna juha
Sestavine;
- 1 čebula,
- 2 bučki,
- začimbe po želji,
- 50 ml smetane za kuhanje.
Postopek;
Najprej čebulo, ki smo jo predhodno narezali, prepražimo v kozici. Nato ji dodamo narezane bučke. Bučke nekaj časa pražimo, nato pa jih zalijemo z vodo ter dodamo začimbe. Pustimo, da se jed nekaj časa kuha, prilivamo vodo, kasneje pa dodamo tudi smetano za kuhanje. Na koncu s paličnim mešalnikom jed zmiksamo, da dobimo kremasto juho.
Po želji lahko v juho dodamo kislo smetano ali popečene kruhke, ki jed še dodatno popestrijo.
Bodite kreativni! Pa dober tek!