Cuker blog vam na enem mestu predstavlja svoje poletne specialitete.
Preprosto pecivo z borovnicami
Sestavine;
Za biskvit;
- 4 jajca,
- 2 skodelici sladkorja,
- 3 skodelice moke,
- 1 skodelica navadnega jogurta,
- pol skodelice olja,
- 1 pecilni prašek,
- 1 vanilijev sladkor,
- mleko (za navlažitev biskvita).
Za kremo;
- 250 g sira Mascarpone,
- 250 ml smetane za stepanje,
- 250 g borovnic (lahko zmrznjene, še boljše pa je če so sveže),
- sladkor.
Posip;
- borovnice
Postopek
Najprej z mešalnikom zmešamo jajca in sladkor. Nato dodamo ostale sestavite in vse skupaj zmešamo. Maso prelijemo v pekač in pečemo na 180 stopinj Celzija, približno pol ure. Počakamo, da se biskvit ohladi, medtem pa naredimo kremo.
Najprej steptamo smetano za stepanje, nato pa smetani primešamo Mascarpone in borovnice. Opomba: Nekaj borovnic si prihranimo, saj jih bomo kasneje potrosili po pecivu. Po občutku pa dodamo tudi sladkor. Jaz na primer ne dodam veliko sladkorja (1 žlica), saj mi ni všeč, da je krema pretirano sladka.
Biskvit kasneje dobro navlažimo z mlekom, nato pa ga namažemo s kremo iz borovnic. Kremo še nato potrosimo z borovnicami, ki so nam ostale. Pecivo je gotovo.
Še več receptov za božanske sladice s pridihom sadja pa lahko dobite na povezavi.
Božanska lazanja
V receptu sem uporabila komponente, ki jih sicer najdemo v običajni lazanji, celoten postopek izvedbe pa sem si izmislila sama.
V receptu sem namesto testenin, ki jih lahko kupimo posebej za lazanjo, uporabila kar široke rezance, saj so mi osebno bolj všeč.
Sestavine;
- 500 g širokih rezancev (ena vrečka),
- 600g mletega mesa,
- 2 čebuli,
- 4 korenčki,
- 1 paprika (lahko tudi druga zelenjava, ki jo imate pri roki),
- paradižnikova mezga,
- sol, poper (po želji tudi ostale začimbe),
- moka,
- olje,
- vegeta,
- pol litra mleka,
- sir (po občutku).
Postopek
Najprej čebulo narežemo in jo popražimo. Čebuli dodamo mleto meso. Meso tako nekaj časa pražimo, nato pa mu dodamo preostalo zelenjavo. Dodamo še paradižnikovo mezgo, začimbe po občutku, nato pa vse skupaj zalijemo. Omako nekaj časa kuhamo.
Medtem v kozici zavremo osoljeno vodo, v kateri kasneje skuhamo široke rezance. Rezance precedimo. Naredimo tudi omako bešamel in sicer tako, da na olju prepražimo malo moke, ki ji dolivamo mleko, vmes pa mešamo. Omako še nato vegetamo. Če se v omaki bešamel naredijo grudice, jaz ponavadi le-te zravnam tako, da omako na kocu zmešam z mešalcem.
Pripravimo si pekač, nato pa začnemo v njega nalagati plasti lazanje. Dno pekača naprej navlažimo s tekočino iz omake, ki smo jo prvotno naredili (omaka z mesom). Nato v pekač položimo široke rezance, in sicer po celotni površini pekača. Rezance polijemo z omako iz mesa in ostale zelenjave, zraven pa potrosimo tudi naribani sir. Na vse to položimo še eno plast širokih rezancev. Na vrhu lazanje polijemo bešamel omako, zraven pa še potrosimo naribani sir. Lazanjo damo v pečico in jo pečemo 30 minut na 200 stopnjah Celzija. Opomba: Naredimo lahko poljubno število plasti lazanje.
Bučkini polpeti
Pripravite si lahko bučkine polpete, ki so božanskega okusa. Ta okusna jed bo z lahkoto nadomestila meso.
Sestavine
- 500 g bučk
- 2 jajci
- drobtine (toliko, da se masa sprime skupaj)
- 1 čebula
- sol, poper
- peteršilj (ali druge začimbe)
- naribani sir
Postopek
Najprej bučke naribamo in dobro odcedimo. Medtem narežemo čebulo, peteršilj in razžvrkljamo jajci. Precejene bučke damo v posodo in jih zmešamo z vsemi ostalimi sestavinami. Iz dobljene mase oblikujemo polpete. Polpete kasneje spečemo v ponvi, na vročem olju.
Polpete lahko spečemo tudi v pečici. V tem primeru jih pečemo na 200 stopinj Celzija, polpete pa pečemo približno 20 minut.
Polnjene bučke
Bučke lahko pripravimo tudi tako, da jih napolnimo z različnimi sestavinami. Nekateri jih polnijo z mletim mesom, s šunko, s sirom itd.
Bučke najprej olupimo in izdolbemo. Nato bučke napolnimo z različnimi polnili. Jaz sem na primer dala na bučke malo paradižnika, malo naribanega sira in šunke, malo skute ter origano (spodnja slika). Bučke damo nato peči.
Še druge možnosti…
Bučke lahko uporabimo tudi v juhi (bučna juha). Najprej prepražimo čebulo in ji dodamo narezane bučke. Bučke nekaj časa pražimo, nato pa jih zalijemo z vodo ter dodamo začimbe. Pustimo, da se jed nekaj časa kuha, prilivamo vodo, kasneje pa dodamo tudi smetano za kuhanje. Na koncu z mešalnikom jed zmešamo (pretlačimo), da dobimo kremasto juho.
Po želji lahko v juho dodamo kislo smetano ali popečene kruhke, ki jed še dodatno popestrijo.
Iz bučk lahko pripravimo tudi različne omake za testenine ali rižote.
Jaz si bučke rada tudi pripravim tako, da jih narežem in preprosto prepražim v ponvi. Dobre so tudi ocvrte bučke, ali pa bolj zdrava varianta; bučke pečene v pečici.
Bučke rada uporabim kot dodatek v zavitku, po domače “štrudlu”. Naribane bučke preprosto vmešam k naribanim jabolkam.
Bodite kreativni!