6. decembra goduje Sv. Nikolaj, po domače Sveti Miklavž.
Prvi decembrski dobri mož
Otroci Miklavža poznajo kot prvega dobrega decembrskega moža, ki v noči iz 5. na 6. december prinaša številne dobrote in pozornosti; kot so sladkarije, suho in sveže sadje itd. No, tradicionalno pa ne sme manjkati tudi parkljeva šiba.
Otroci Miklavža poznajo kot prvega dobrega decembrskega moža, ki v noči iz 5. na 6. december prinaša številne dobrote in pozornosti; kot so sladkarije, suho in sveže sadje itd. No, tradicionalno pa ne sme manjkati tudi parkljeva šiba.
Miklavža spremljajo angeli in parklji.
Videz parklja se razlikuje
Parkelj je spremljevalec prvega decembrskega moža Miklavža. Gre za mitološko bitje z značilno podobo: kosmato telo s temnimi dlakami, rogovi na glavi, dolg in dlakast rep, dolg jezik, ostri zobje (v nekaterih državah), kopita/ parklji na nogah itd. Videz parklja se sicer od države do države razlikuje. (Wikipedije, org., 2020)
Recept za najboljše pekovske parklje najdete na povezavi.
Ali ste se bali parkljev, ko ste bili mali?
Miklavževanje v Evropi
No, takšno “miklavževanje”, kot ga poznamo danes, se je v Evropi razmahnilo šele v 20. stoletju. Je pa z vsem tem povezana velika zgodovinska osebnost škof in svetnik Sveti Nikolaj. (Revija Ognjišče. si, 2020)
Pridi, pridi Sveti Miklavž
Pridi, pridi, sveti Miklavž,
sveti Miklavž, sveti Miklavž.
Tukaj smo se zbrali,
da bi te čakali,
pesmice se učili,
te razveselili.
Pridi, pridi, sveti Miklavž,
sveti Miklavž, sveti Miklavž.
Hvala, hvala, sveti Miklavž,
sveti Miklavž, sveti Miklavž.
Hvala za darila
in opozorila.
Srečno pot opravi,
Jezusa pozdravi.
Hvala, hvala, sveti Miklavž,
sveti Miklavž, sveti Miklavž. (Sukič, M, 2018)
“Miklavževanje”, kot ga poznamo danes, se je v Evropi razmahnilo šele v 20. stoletju. (Revija Ognjišče. si, 2020)
Legenda o Svetem Nikolaju
Sv. Nikolaj je bil pravzaprav škof v mestu Mira, v Mali Aziji. Danes na tem področju stoji mesto turško mesto Demre. (Revija Ognjišče. si, 2020)
Škofoval je v 4. stoletju do leta 350, ko je umrl. Leta 325 naj bi se celo udeležil znamenitega koncila v Niceji. (Revija Ognjišče. si, 2020)
Miklavž se je rodil v verni družini, potem ko sta zakonca že skoraj izgubila upanje, da bosta imela potomce. Nikolajeva starša sta premogla veliko premoženje, ki sta mu ga po smrti zapustila. Sv. Nikolaj je svoje premoženje, ki ga je dobil, razdelil med reveže, sam pa je postal duhovnik. Bil je bil zelo usmiljen človek, z velikim občutkom za sočloveka. (Revija Ognjišče. si, 2020)
Sv. Nikolaj je svoje premoženje, ki ga je dobil, razdelil med reveže.
Škof je Nikolaj postal po naključju, pravzaprav po odločitvi vernikov, ko je nekega dne stopil v cerkev v Miri. Kot škof je bil znan po svoji dobrodelnosti, s katero je dajal vzgled mnogim. (Revija Ognjišče. si, 2020)
Bil je škof znan po svoji dobrodelnosti, s katero je dajal vzgled mnogim. (Revija Ognjišče. si, 2020)
Po vzgledu Svetega Nikolaja se lahko tudi mi potrudimo, da bomo do drugih prijazni in dobri. Nenazadnje je prijaznost zastonj.
Po vzgledu Svetega Nikolaja se lahko tudi mi potrudimo, da bomo do drugih prijazni in dobri. Nenazadnje je prijaznost zastonj.
Prijaznost je kot sonce, ki nas s svojimi žarki mehko poboža in nam razsvetljuje naše dni.
Svet v katerem se vsak počuti dobro
Prijaznost predstavlja pravzaprav nekakšen svet, v katerem se vsaka oseba počuti ljubljeno, sprejeto in varno.
A ni nekaj najlepšega, ko vam nekdo nameni lepo besedo, ko se vam lepo nasmeji ali ko nekdo naredi nekaj lepega za vas. Zagotovo se ob prijazni gesti s strani drugega počutite dobro. Pa se na drugi strani zavedate, da se ob prijaznih gestah s strani vas počutijo dobro tudi ostali?
Vsak od nas je lahko prijazen; preko svojih gest, besed ali dejanj. Naše prijazno dejanje je lahko tako preprosto, prinese pa lahko toliko lepega. Že s preprostim nasmehom lahko drugemu polepšate dan, topla beseda pa lahko razneži vsakega človeka.
Vsak od nas je lahko prijazen; preko svojih gest, besed ali dejanj. Naše prijazno dejanje je lahko tako preprosto, prinese pa lahko toliko lepega.
Miklavževa tovarna piškotov
Cuker blog vam danes predstavlja recept za najboljše Miklavževe piškote, ki so odlična alternativa za decembrsko peko.
Pri peki vam lahko pomagajo tudi vaši najmlajši, ki bodo ob tem preprosto uživali.
Sestavine
- 2 jajci
- 50 g sladkorja
- pol kilograma moke
- 1 dl mleka
- 150 g masla
- 200 g kokosove moke
- 100 g temne čokolade (lahko tudi mlečne)
Postopek
V posodo damo jajci, moko, sladkor, mleko, maslo (narezano na koščke), kokosovo moko ter na koščke narezano čokolado. Vse skupaj pregnetemo, da dobimo kepico testa. Po želji lahko damo testo za pol ure v hladilnik, saj bo kasneje boljše.
Nato iz mase oblikujemo več manjših kroglic, ki jih polagamo na pekač, pokrit s peki papirjem.
Piškote pečemo na 180 stopinjah Celzija, približno 25-30 minut.
Bodite kreativni! Pa dober tek!
Viri:
- Wikipedija, org. (2019). Parkelj. Pridobljeno 2. 11. 2020 iz https://sl.wikipedia.org/wiki/Parkelj.
- Revija Ognjišče.si (2020). Sv. Nikolaj (Miklavž). Pridobljeno 5. 12. 2020 iz https://revija.ognjisce.si/svetnik-za-vsak-dan/1485-sv-nikolaj-miklavz.
- ČUK, Silvester. Svetnik za vsak dan. 2. knjiga. Prenovljena in dopolnjena izdaja – ČUK, Marko. Koper: Ognjišče, 2018, str. 322-323.
- Wikipedija, org. (2019). Nikolaj iz Mire. Pridobljeno 2. 11. 2020 iz https://sl.wikipedia.org/wiki/Parkelj.
- Sukič Marijana (2018). Pridi, pridi Sveti Miklavž. Porabje : časopis Zveze Slovencev na Madžarskem. ISSN 1218-7062. – Leto 28, št. 50 (13. dec. 2018), str. 2.
- Slika Miklavž (2020). Pridobljeno 5. 12. 2020 iz https://cerklje.si/objava/225402.