Na Cuker blogu z veseljem podpiramo mlade in nadarjene umetnike.
Skratka ljudi, ki skozi svojo umetnost in nadarjenost pripovedujejo zgodbo.
Zato v kategoriji “Intervju” vsake toliko časa objavimo pogovor z navdihujočim posameznikom/posameznico.
In tudi tokrat je tako.
Pred kratkim sem se pogovarjala z mlado umetnico, glasbenico, kantavtorico in pesnico Urško Videnšek.
Pri mladi glasbenici me je navdušila njena prijetna energija, njena dobrovoljnost in njen odnos do življenja.
Urška je pravi multipraktik bi lahko rekli, saj je aktivna na res veliko področjih.
Raziskovalka življenja, ki jo vodi igra
Med drugim se je Urška že preizkusila v vlogi ulične umetnice, kar pa je vsekakor nekaj svojevrstnega.
Včasih jo lahko srečate na ulicah Celja.
Urška zase skromno pravi, da je bitje, ki ima rado spremembe kljub temu, da so te včasih “strašljive”.
Pravi tudi, da rada poje, spoznava nove ljudi ter se izraža na različne načine. Svet se ji zdi preveč resen, zato skuša vsak dan ohranjati svojo otroško energijo.
Dodaja, da jo skozi njeno umetniško udejstvovanje vodi igra in da je res srečna, da dela tisto, kar ji na obraz riše nasmeh.
Z mojo prijetno sogovornico sva se pogovarjali o njenem glasbenem ustvarjanju, o kantavtorstvu, o pomenu glasbe danes ter o njenih življenjskih nazorih.
Vabljeni k branju!
Urška, vidim, da si aktivna na različnih področjih. S čim vse se ukvarjaš?
Pojem v akustičnem duo, koncertiram, včasih igram na ulici, raziskujem glas, tapkam-EFT, access bars (prejemam in uporabljam orodja), občasno naredim kakšno masažo. Skratka; raziskujem življenje in to, kaj vse je še v življenju mogoče.
Sem oseba, ki raziskujem življenje in to, kaj vse je še v življenju mogoče.
Kaj ti pomeni glasba?
Glasba mi predstavlja orodje. Orodje s katerim se dotaknem ljudi, s katerim spletem vezi in s katerim spoznavam sebe. V osnovi pa pojem zato, ker mi je enostavno “fajn”. To je moj način izražanja. Pomaga mi ostati odprta in kadar se počutim ujeta, mi pomaga da se nežno brcnem v rit in preprosto grem naprej.
Glasba mi predstavlja orodje. Orodje s katerim se dotaknem ljudi, s katerim spletem vezi, s katerim spoznavam sebe.
Kdaj si se začela glasbeno udejstvovati? Si imela takrat podporo s strani okolice?
Pojem že od nekdaj, vendar sem bila kot otrok zelo zaprta vase. Vedno sem pela na skrivaj in potiho, da me nihče ne bi slišal. Petje je bilo samo moja skrivnost. Takrat me je bilo preveč strah, da bi se izpostavila, da bi bila vidna in slišana. Petje se mi je zdelo res intimno, zato sem se raje odločila za igranje klavirja, kjer sem se lahko malce “skrila”. Nisem ga igrala dolgo, saj sem se kmalu usmerila v kitaro. Glas sem začela raziskovati kasneje, najprej sem morala sama pri sebi ugotoviti, da je v resnici petje tisto, kar si najbolj želim. Počasi sem se “dokopala” do poguma ter začela slediti svoji strasti do petja.
Glas sem začela raziskovati kasneje, najprej sem morala sama pri sebi ugotoviti, da je v resnici petje tisto, kar si najbolj želim.
Mami, s katero sem živela, me je na svoj način, v mojem glasbenem udejstvovanju, vedno podpirala. Tudi prvo kitaro mi je kupila in za to sem ji zelo hvaležna. Ta kitara mi je še danes velik doprinos, sploh pri ustvarjanju novih komadov.
Si tudi kantavtorica. Ali trenutno kaj pripravljaš na tem področju?
Lahko bi tako rekli, vendar je trenutno v ospredju povezovanje in sodelovanje z drugimi. Igram s kitaristom Alanom, s katerim skupaj izvajava moje avtorske pesmi. Nedavno sva skupaj snemala v studiu. Z nama pa sta bila še dva prijatelja. Tako, da bo tisto, kar smo posneli, kar v “bend” izvedbi. Kantavtorstvo je moja osnova, vendar se ne želim izražati zgolj na takšen način. Pri ustvarjanju imam raje družbo in skupno ustvarjanje.
Pri ustvarjanju imam raje družbo in skupno ustvarjanje.
V moji roki je pisalo,
v mojem srcu je dvigalo,
izstreli me v nebo.
V moji glavi je ideja,
raste kot zelena veja
in se širi v drevo. (U. Videnšek)
Ali misliš, da je kantavtorstvo danes cenjeno?
Vedno se najdejo ljudje, ki nekaj cenijo in tisti, ki tega ne cenijo. Gre za stvar okusa. Na splošno pa nimam občutka, saj nimam tako velikega vpogleda na to področje, da bi lahko “pravilno” odgovorila.
Od kod črpaš inspiracijo za svoje pesmi?
Nekako se ideje za pesmi pojavijo kar same. Včasih jih sproži neka situacija v mojem življenju, včasih zgolj namera “hočem napisat komad” in potem malo “povrtam”. Včasih pa se samo sprostim in igram ter pustim, da besede in melodija priplavajo skozme.
Včasih se samo sprostim in igram ter pustim, da besede in melodija priplavajo skozme.
Imaš kakšnega/o vzornika/co?
Včasih sem jih imela veliko. Trenutno pa težko rečem, da mi je nekdo res vzor. Zdi se mi ,da lahko od vsake glasbenice/glasbenika ali pesmi prejmem nekaj, kar lahko potem sestavim v svoj glasbeni mozaik. Prioriteta mi je to, da najdem svoj stil, to kar je meni všeč in da ne kopiram drugih.
Od vsake glasbenice/glasbenika ali pesmi prejmem nekaj, kar lahko potem sestavim v svoj glasbeni mozaik.
S kom vse sodeluješ pri svojem glasbenem udejstvovanju?
Kot sem predhodno omenila, aktivno sodelujem s kitaristom Alanom Kresnikom, s katerim imava akustični duo, trenutno pa sodelujem tudi z basistko Nežo Pavlovič in bobnarjem Anžetom Javšovcem. Pa seveda tudi s Tomasom Goriškom, ki nam pomaga snemati.
Se ti zdi danes glasba kvalitetna?
Veliko je kvalitetne, veliko pa tudi ne-kvalitetne glasbe. Je pa tudi to odvisno od tega, kaj človek smatra kot “kvaliteto”. Meni osebno je tisto, kar naredi pesem kvalitetno, besedilo. Če je besedilo nekaj, česar ne začutim, nekaj praznega, potem me ponavadi pesem ne pritegne. Razen če je melodija res “groovy”.
Če je besedilo nekaj, česar ne začutim, potem me ponavadi pesem ne pritegne.
Deluješ tudi kot ulična glasbenica. Zakaj si se odločila za to?
Glasbeno udejstvovanje na ulici se mi je zdelo od nekdaj zelo zanimivo. Ulični glasbeniki so se mi zdeli pogumni “carji”, že ko sem jih opazovala kot mala punčka.
Kakšen odnos imajo mimoidoči do uličnega umetnika?
Osebno imam z glasbenim udejstvovanjem na ulici zelo lepe izkušnje, saj so ljudje vedno zelo odzivni in prijazni. Nekateri vržejo kovanec, nekateri te samo poslušajo, spet drugi te malce čudno opazujejo, nekateri bi se pogovarjali s teboj itd. Še posebej pa so se nad uličnimi umetniki navdušujejo otroci.
Ali na splošno veliko nastopaš?
Trenutno je malo zatišja, bo pa v prihodnosti še sigurno veliko koncertov.
Kaj je po tvojem mnenju glavna lastnost dobrega kantavtorja oz. glasbenika?
To, da je glasbenik samosvoj, unikaten in edinstven. Moje vodilo je moje srce.
Mlado glasbenico Urško lahko spremljate na njeni Facebook strani.